Historia firmy

Jesteśmy firmą z tradycjami i prawie 100 letnim doświadczeniem. Nasze początki sięgają roku 1928. Firmę założył Pan Feliks Całka, zaczął od małej wytwórni schowanej w jednym z leszczyńskich podwórek. Na początku zatrudniał 10 osób, lecz stopniowo firma rozrastała się i jej przedstawicielstwa docierały nawet na kresy. W 1950 roku „Wytwórnia szpilek” przechodziła trudne i burzliwe czasy. Weszli do niej urzędnicy by oznajmić, że zakład przejmuje państwo, Pan Całka mógł zabrać ze sobą tylko własny kapelusz i laskę. Firma została upaństwowiona, a Pan Całka w jednej chwili stracił wszystko, do końca życia nie odzyskując swojej fabryki.

W 1957 roku jego syn Henryk wykupił maszyny po ojcu z likwidowanego powoli leszczyńskiego Zakładu Galanterii Metalowej, rozszerzył produkcję i zaczął produkować wsuwki. Przez kilkadziesiąt lat pracował naprzeciw fabryki, którą zabrano jego ojcu.

W 1990 roku Syn Pana Feliksa, Henryk podjął się trudnego zadania i postarał się o zwrot fabryki ojca. Wszyscy pracownicy byli zdziwieni, że po 40 latach znalazł się właściciel. Pan Henryk czynnie kierował fabryką do 75 roku życia. Od 2000 roku fabryką zarządza Pan Stanisław Pędziwiatr, a wytwórnia dalej rośnie. Na chwile obecną Fabryka Szpilek Iza jest jednym z największych producentów wsuwek i kokówek do włosów w Europie.


Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X
Wytwórnia Szpilek IZA
iza szpilki yt